استخاره ی منسوب به حضرت مهدی(عج)

چاپ

از آن حضرت روايت شده که فرمود: در دو کاغذ مي‏نويسي: خيرة من‏ اللّه و رسوله لفلان بن فلان ،(اختيار خداوند و پيامبرش براي فلان پسر فلان ) و دريکي مي‏نويسي: افعل (انجام بده ) و در ديگري می نویسی لاتفعل ( انجام نده ) . باید در اول هر کاغذ نوشته ی خيرة من‏ اللّه و رسوله لفلان بن فلان باشد و به جای فلان اول نام خود و به جای فلان دوم نام پدرت را می نویسی و اگر استخاره کننده زن باشد کلمه ی « ابن » در نوشته ی : خيرة من‏ اللّه و رسوله لفلان بن فلان را
به « بنت » یعنی دختر تغییر می دهد. و به جای فلان اول نام خود و به جای فلان دوم نام پدرش را می نویسد.
سپس آنها را در دو گلوله گِلي قرار داده و در قدح آبي مي‏اندازي، آنگاه وضو گرفته و دو رکعت نماز مي‏گذاري، و پس از آن اين دعا را مي‏خواني:

 

اَللَّهُمَّ اِنّي اَسْتَخيرُکَ خِيارَ مَنْ فَوَّضَ اِلَيْکَ اَمْرَهُ، وَاَسْلَمَ اِلَيْکَ نَفْسَهُ، وَ تَوَکَّلَ عَلَيْکَ في اَمْرِهِ، وَاسْتَسْلَمَ بِکَ فيما نَزَلَ بِهِ اَمْرُهُ.
اَللَّهُمَّ خِرْلي، وَ لا تَخِرْ عَلَيَّ، وَ اَعِنّي وَ لاتُعِنْ عَلَيَّ، وَمَکِّنّي وَ لا تُمَکِّنْ مِنّي، وَاهْدِني لِلْخَيْرِ، وَلاتُضِلَّني، وَارْضِني بِقَضائِکَ، وَ بارِکْ لي في قَدَرِکَ، اِنَّکَ تَفْعَلُ ما تَشاءُ، وَ تُعْطي ما تُريدُ.
اَللَّهُمَّ اِنْ کانَتِ الْخِيَرَةُ لي في اَمْري هذا، وَ هُوَ کَذا وَکَذا، فَمَکِّنّي مِنْهُ وَاَقْدِرْني عَلَيْهِ، وَ امِرْني بِفِعْلِهِ، وَ اَوْضِحْ لي طَريقَ الْهِدايَةِ اِلِيْهِ.
وَ اِنْ کانَ اللَّهُمَّ غَيْرَ ذلِکَ فَاصْرِفْهُ عَنّي اِلَي الَّذي هُوَ خَيْرٌ لي مِنْهُ، فَاِنَّکَ تَقْدِرُ وَ لا اَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَ لا اَعْلَمُ، وَاَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، يا اَرْحَمَ الرَّاحِمينَ.

 

ترجمه : پروردگارا! از تو طلب خير مي‏کنم، طلب خير کسي که امورش را بتو واگذار کرده و در آنها بتو توکّل مي‏کند، و در آنچه بر او وارد شده تسليم تو مي‏باشد.
خداوندا! براي من خير را اختيار کن نه شر، و مرا ياري نما و از خودت دور نساز، و بمن قدرت عنايت فرما، و بسوي خير هدايتم کن و گمراهم ننما، و نسبت به قضاو قدرت راضي نموده، و مقدّراتت را بر من مبارک گردان ،تو هر چه بخواهي انجام داده و آنچه را بخواهي عطا مي‏فرمايي.
خداوندا! اگر خير و صلاح من در اين کار – که اين چنين است – مي‏باشد، مرا بر انجام آن ياري ده و قادرساز، و امر به انجام آن بنما، و راه هدايت را برايم تبيين فرما.
خدايا! و اگر غير از اين مي‏باشد، توجّه مرا بسوي کاري که خير من در آنست، معطوف کن، بدرستکه تو قادر بوده و من توانانيستم، و آگاه بوده و من آگاه نيستم، و تو داناي پنهاني‏ها هستي، اي مهربانترين مهربانان.

آنگاه سجده کرده و صدبار مي‏گويي:

اَسْتَخيرُ اللَّهَ خِيَرَةً في عافِيَةٍ مأئة مرة.از خداوند طلب خير همراه با سلامتي مي‏کنم.

 

سپس سر برداشته در انتظار بيرون آمدن کاغذها از گلوله‏ هاي گِلي باش، هر کدام که بيرون آمد به مقتضايش عمل نما.